Šťastné dieťa? Najlepšou babičkou sa preňho môže stať aj vaša susedka
Šťastné dieťa? Najlepšou babičkou sa preňho môže stať aj vaša susedka
Ako dosiahnuť, aby ste mali šťastné dieťa? Prečítajte si 6 dôvodov, prečo mu prospieva, keď sa mu venuje “Babička zo susedstva”: Ďalší dospelý, ktorý je od vás starší.
1. Vaše dieťa bude emočne a behaviorálne stabilnejšie
Deti, ktoré trávili viac času so svojimi starými rodičmi, mali nižšie riziko emocionálnych a behaviorálnych problémov a lepšie emocionálne zdravie v porovnaní s deťmi, ktoré nemali zapojených starých rodičov. Výskum v Spojenom kráľovstve zistil, že tento vplyv bol obzvlášť významný pre deti z rozvedených alebo odlúčených rodín. Silné vzťahy medzi generáciami môžu tiež znížiť depresívne príznaky u oboch generácií.
2. Šťastné dieťa dokáže zvládať nepriaznivé skúsenosti
Štúdia z University of Oxford zistila, že deti vyrastajúce so starými rodičmi lepšie zvládali nepriaznivé detské skúsenosti a traumy. Zapojenie starých rodičov do života dieťaťa prispieva k jeho blahu, čo vedie k menej behaviorálnym a emocionálnym problémom. Tieto deti mali podľa výskumníkov bezpečnejšie a rozvinutejšie sebavedomie, čo im umožňovalo zdravšie riešiť nepriaznivé životné udalosti.
Babička zo susedstva je projekt, ktorý v Bratislave prepája aktívne zrelé ženy a rodiny s deťmi, ktorým príde vhod, že ich ratolesti v živote venuje hoci aj “náhradná” babička. Aké to má výhody?
3. Babička zo susedstva je prínos pre mladé rodiny
Mladým rodinám, najmä tým z mimo Bratislavy, chýbajú starí rodičia a medzigeneračný kontakt. Potreba mať blízkych ľudí pravidelne naokolo s malými deťmi rastie, takže toto prepojenie je obojstranne prínosné. Slovensko si pripísalo nelichotivé prvenstvo – rodiny s jedným rodičom sa u nás prepadávajú do chudoby najrýchlejšie v EÚ. Rodičia-samoživitelia žijú pod veľkým tlakom, často môžu byť už vyhorení zo zľaďovania povinností, bývania, práce s rodinným životom. V 84 % prípadov sú osamelými rodičmi práve ženy-matky.
4. Pre šťastné dieťa je dôležitá výchova k úcte a rešpektu
Deti vyrastajúce v prostredí, kde majú pravidelný kontakt so staršími ľuďmi, sa učia úcte a rešpektu k starším generáciám, a celkovému pro-sociálnejšiemu správaniu. Toto vedomie a pochopenie rôznych životných fáz je dôležité pre ich osobnostný rozvoj a sociálnu zodpovednosť, ako aj znižovanie ageizmu.
5. Babička zo susedstva prenáša vedomosti aj skúsenosti
Ženy v zrelom veku môžu mladým rodinám odovzdať cenné vedomosti a skúsenosti. Ich životné múdrosti a praktické rady môžu byť neoceniteľné, či už ide o rodičovské rady, tipy na recepty, či skúsenosti z profesionálneho života. Tento prenos vedomostí môže život mladých rodín obohatiť o novú skúsenosť, ale aj zachovávať tak kultúrne a rodinné tradície. Navyše, môžu učiť deti rôznym zručnostiam, ktoré ich rodičia nemajú priestor, alebo sa im nestíhajú venovať.
6. Šťastné dieťa získava posilnenie sociálnych väzieb a pocit komunity
Medzigeneračné vzťahy môžu výrazne prispieť k posilneniu sociálnych väzieb v susedstve. Keď susedia trávia čas spolu, vytvárajú sa nové priateľstvá a posilňuje sa pocit spolupatričnosti. Tento pocit komunity je dôležitý pre celkovú pohodu a bezpečnosť všetkých. Medzigeneračné vzťahy umožňujú navyše vytvárať systémy vzájomnej pomoci a podpory. Mladé rodiny môžu ponúknuť pomoc so technológiami alebo nákupmi, zatiaľ čo “babičky” môžu pomôcť s priestorom a hrou s deťmi. Táto vzájomná pomoc posilňuje komunitu a znižuje závislosť na iných službách. Tieto vzťahy sú prínosom pre všetkých zúčastnených a pomáhajú vytvárať silnejšie, súdržnejšie a láskavejšie komunity. V Bratislave už tieto iniciatívy prinášajú pozitívne výsledky a môžu slúžiť ako inšpirácia pre ďalšie mestá a komunity.
Ako funguje program Babička zo susedstva? Prepája mladé rodiny zo susedstva so ženami v zrelom veku, ktoré dobrovoľne venujú rodinám pár hodín týždenne. Na základe vyplneného formulára a preferencií aktivít, miesta a času kontaktujeme záujemcov s návrhom najvhodnejšieho prepojenia. Záujemkyniam zasielame anonymne rodiny z ich okolia a odporučíme im vybrať si 2-3 podľa sympatií. Následne tieto rodiny telefonicky kontaktujeme, vysvetlíme proces a program a zasielame im kontakt na babičku a odporúčania na nezáväzné prvé stretnutie.
Chcete sa zapojiť aj vy? Kontaktujte nás.
Článok vyšiel v spolupráci s CORE4 Advertising, spoluautormi sú Daniela Nemcová a Daniel Feranec.