Pretože na výchovu dieťaťa treba celú dedinu
Vznik programu
Koncept Babička zo susedstva sa inšpiruje viedenským projektom Oma dienst, či Náhradní babičkou v českých mestách, ktorý funguje v rôznych formách, od "zoznamky" na webstránke, až po aktívne budovanie komunitných vzťahov v Brne:
Rakúsko, Viedeň, projekt Oma dienst.
Česká republika, Brno, projekt Trojlístok. "Do projektu se může přihlásit každá žena nad padesát let s čistým trestním rejstříkem, která má čas alespoň jednou týdně. Babičky i rodiny projdou vstupním pohovorem, kde konzultují svoje možnosti a představy. Podle toho pak v centru vyberou ideální dvojice. Doporučená mzda pro náhradní babičku je padesát korun na hodinu. Jak se rodina finančně s babičkou domluví, je už individuální."
Česká republika, Olomouc, Maltészka pomoc. "Do programu se zapojilo již několik dobrovolníků, kteří pravidelně navštěvují “svou” rodinu a díky tomu vznikají krásné vztahy, ve kterých má dítě možnost zažívat nové dobrodružství, ale také se učí komunikovat a tvořit vztah s někým o tolik starším. Stále je však velké množství dětí, které na své prarodiče čekají."
Česká republika, Praha, "Babičky ze sousedství pomáhají v Praze 7 rodinám s hlídáním dětí. Projekt, který zaštituje místní radnice, spojuje generace a přináší nová přátelství, řekla radní Hana Třeštíková (Praha 7 sobě). Osamělí senioři, a to nejen babičky, ale i dědečkové, mohou pracovně vytíženým mladým lidem pomoci třeba s vyzvedáním dětí ze školy a s jejich doprovodem do zájmových kroužků."
Česká republika, Ententyky. Prevádzkuje web, kde sú zapojené miestne babičky: "Babička Katka ,,Děti zlobí, jen když se nudí..." jsem dietní sestra a pracuji ve zdravotnictví ráda zpívám, čtu pohádky a chodím na vycházky lokalita: Praha, Beroun."
Vďaka inšpirácii a úspechom týchto projektov, sme sa rozhodli spustiť Babičku zo susedstva aj v Bratislave. Prvé prepojenia sme začali v máji 2023 v Ružinove.
Kde sme dnes?
Iniciatíva začala v mestskej časti Ružinov - Nivy, kde sme projekt úspešne otestovali v susedstve a prepojili prvé rodiny a seniorky.
Následne sa projekt stal súčasťou o.z. Aktivitka a nábor rodín i senioriek sme rozšírili v rámci celej Bratislavy.
Tím sa rozširuje o ďalšie dobrovoľníčky, spolu sa dobrovoľne venujeme programu popri práci či deťoch už štyri.
K júnu 2024 sme prepojili 32 záujemkyň a jedného záujemcu, rodín v programe však evidujeme vyše 200. Aktívne preto pracujeme s proseniorskými organizáciami na nábore nových záujemcov a záujemkyň.
Program pomáhame šíriť ďalej
Pomohli sme aktívnej dobrovoľníčke vytvoriť obdobu programu v spolupráci s mestom Pezinok.
Spolupracujeme s ďalšími
Rozbehli sme spoluprácu s organizáciou Inštitút pre aktívne občianstvo (IPAO), a v najbližšom roku 2024/2025 sa pozrieme na to, ako podporiť medzigeneračné vzťahy a susedské komunity vďaka metodikám občianskej výuky Školy, ktoré menia svet.