Bratislavské ženy v zrelom veku našli spôsob, ako byť babičkami

Podľa štatistík bude o 10 rokov až 40% slovenských domácností tvorených osamelo žijúcimi jednotlivcami. Veľkú časť tvoria ľudia v zrelom veku, ktorých dospelé deti sa odsťahovali a založili rodiny v inom meste či krajine. Na tento trend reaguje iniciatíva z Bratislavy.


Projekt Babička zo susedstva rieši oba konce tejto situácie naraz. Prepája aktívne ženy v zrelom veku a mladé rodiny, ktorým “náhradná babička” pomáha so zábavnými aj náučnými aktivitami pre deti. „Nejde o náhradnú starostlivosť o deti, ale o láskavé susedstvo,“ hovorí Danka Nemcová, ktorá tento medzigeneračný projekt rozbehla. „V bratislavských bytovkách taká spontánnosť kedysi bola. Susedia k sebe sem-tam zašli na kávu, a keď narýchlo niečo potrebovali vybaviť, navzájom si postrážili deti. Aj ja mňa niekedy mama nechala kresliť si u susedy.“


Babička zo susedstva sa snaží o návrat takejto komunitnej spolupatričnosti, čo si pochvaľuje aj mamička Denisa. Aj ona našla pre svoje deti babičku zo susedstva: „Máme skvelých starých rodičov, ale bývajú ďaleko. Tým pádom mi nemal kto aspoň na chvíľu zabaviť deti, aby som mohla v pokoji spraviť všetko, čo v domácnosti treba.“ Denisa vyplnila dotazník na webe iniciatívy a Babička zo susedstva ju prepojila s pani v zrelom veku, s ktorou mala potenciál, že si sadnú. „Pozvala som ju k nám na úvodné stretnutie. Bola mi sympatická, deti ju tiež dobre prijali a hneď sa s ňou začali hrať,“ spomína.


Významným trendom nielen na Slovensku je feminizácia staroby. Čoraz väčšiu časť seniorov tvoria ženy. Podľa Infostatu tvorili ženy vo veku 55 rokov v roku 2016 približne 14% slovenskej populácie. Denisine deti sa so svojou Babičkou zo susedstva stretávajú dvakrát do týždňa na dve až tri hodiny. Denisa je vždy nablízku, keby bolo treba, a popritom stíha domáce práce. „Je to pre mňa veľká pomoc. Pripomína mi to moje detstvo, keď mojim rodičom pomáhali susedky vyzdvihnúť občas mňa a moju sestru zo školy,” hovorí. “Najdôležitejšie je, že aj mojim deťom prospieva, keď trávia čas aj s niekým iným. My rodičia sme predsa len už trochu opozeraní. Nový človek prinesie nové nápady, podnety, nový štýl hry.“


„Chcela som podporiť ženy v zrelom veku, ktoré žijú v Bratislave, pokojne môžu ešte stále pracovať, no chýba im práve medzigeneračný kontakt a aktivita, pri ktorej nie sú prijímateľkami, ale aktívne pomáhajú, zdieľajú svoj čas, znalosti a zručnosti,“ hovorí zakladateľka Babičky zo susedstva Danka Nemcová. “Väčšinou sa prihlasujú ženy, ktoré sú čerstvé dôchodkyne. Stále sú veľmi aktívne a zrazu majú počas pracovných dní čas, ktorý chcú niečím vyplniť. Snažíme sa ich prepojiť s rodinami v rámci ich bydliska, aby sa nestrácala spontánnosť a susedskosť programu. Zároveň sú to často práve ich dospelé deti, kto ich k prihláseniu sa do programu podporí.“


Iniciatíva Babička zo susedstva je v Bratislave čoraz populárnejšia. Hlási sa do nej nielen čoraz viac rodín, ale aj ženy v zrelom veku. Organizátorka Danka Nemcová začala spolupracovať aj s proseniorskými organizáciami v meste, aby našla babičky čo najbližšie k náhradným rodinám a pomohla tak čo najviac ľuďom zažívať čo najmenej osamelosti.


Ako funguje program Babička zo susedstva? Prepája mladé rodiny zo susedstva so ženami v zrelom veku, ktoré dobrovoľne venujú rodinám pár hodín týždenne. Na základe vyplneného formulára a preferencií aktivít, miesta a času kontaktujeme záujemcov s návrhom najvhodnejšieho prepojenia. Záujemkyniam zasielame anonymne rodiny z ich okolia a odporučíme im vybrať si 2-3 podľa sympatií. Následne tieto rodiny telefonicky kontaktujeme, vysvetlíme proces a program a zasielame im kontakt na babičku a odporúčania na nezáväzné prvé stretnutie.


Chcete sa zapojiť aj vy? Kontaktujte nás.


Článok vyšiel v spolupráci s CORE4 Advertising, autorom je Daniel Feranec, citácie sú použité z článku, ktorý vyšiel v júni 2024 v Notabene.